Su Kaçak Servisi

Su Kaçak ServisiKaçak Servisi

Evlerimizde ve yaşadığımız diğer alanlarda su ile ilgili pek çok tesisat bulunmaktadır. Kalorifer boruları, temiz su tesisatı, gider tesisatları gibi tesisatlarda bazen su kaçağı söz konusu olabilmektedir.  Bu su kaçağı binalarda sıkıntılı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Duvarlarda nem oluşması olarak başlayan bu sorun zamanla binanın yapısına ve temeline zarar vermeye başlayacaktır. Bu gibi durumlarda Su kaçak servisi hizmeti sunan firmalarla iletişime geçmek uygun olacaktır. Bu servisler bina içerisinde kaçağın tespit edilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır. Kaçak bu servis tarafından bulunup kapatılmaktadır.

Binalardaki su kaçakları bazen temiz su tesisatında, gider tesisatında, kombi, kalorifer gibi tesisatlarda olabilmektedir. Su kaçak servisi bu kaçağın bulunması için farklı yöntemler kullanarak kaçağı tespit edebilmektedir. Son yıllarda kameralı sistemle su kaçağı bulma yöntemi oldukça yaygın bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem duvarın kırılıp dökülmesinin önüne geçmesi sebebiyle de çok fazla tercih edilmektedir.

Yapılardaki Su Kaçaklarının Bulunmasında Su Kaçak Servisi Hangi Yöntemleri Kullanır

Binaların uzun yıllar sağlam bir şekilde kalabilmesi ancak yapıya zarar verecek durumların ortadan kaldırılması ile gerçekleşecektir. Bu durumda binaların iç kısmın saran tesisatların sağlam şekilde yapılmasını ve bu tesisatlarda meydana gelecek olan herhangi bir kaçak durumunda bu kaçağın binaya zarar vermeden tespit edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu durum yapılardaki kaçakların çok daha pratik şekilde bulunmasını ve tamirinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Su kaçaklarının bulunması için borulara tazyikli su verilmesi uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama borular duvarların dışında ise pratik bir çözüm olabilirken duvar içindeki kaçaklarda bu yöntem uygun olmamaktadır. Eskiden duvarların içindeki kaçaklar için kırıp dökme işleminin dışında başka bir çözüm yok iken şimdilerde bu durumu çok hızlı bir şekilde çözmek üzere kameralı sistem kullanılmaktadır. Boruların içine gönderilen kamera ile borunun hangi noktasında kaçak olduğu tespit edilip sadece o noktaya müdahale edilmekte ve o kısmın tamiri yapılmaktadır. Su kaçak servisi bu konuda teknik olarak son teknoloji cihazlarını kullanarak çalışma yapmaktadır.

Kamera İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

Su kaçakları eski binalarda tesisatın eskimesi durumunda meydana gelebilecek bir durum olmasının yanında yeni binalarda da tesisatların kaliteli şekilde döşenmemesinden kaynaklanan su kaçağı durumu söz konusu olmaktadır. Su kaçakları farklı noktalarda meydana gelebilir. Bu kaçakların bulunması için nerenin kırılacağı konusunda fikir yürütmek mümkün olmadığı için son dönemde nokta atışı olarak niteleyebileceğimiz çalışmalar yapılmaktadır. Su kaçak servisi hizmeti veren firmalar günümüzde bu kaçakların tespit edilmesinde termal kamera sistemlerini kullanmaktadır.

Termal kamera sistemi ile bulunan su kaçağının olduğu nokta dışarıdan tamir edilebilmektedir. Bunun yanında kimyasalların kullanılması ile de su kaçağı bulunan noktalar kapatılmaktadır. Termal kamera boru içerisine yerleştirilir. Kaçağın olduğu nokta kamera ile bulunduktan sonra servis bu kaçak olan noktanın tamiri için çalışma başlatır.

Su Kaçak Servisi Kaçakları Nasıl Tamir Eder?

Tesisatlardaki su kaçaklarının bulunmasının ardında Su kaçak servisi hizmeti veren kişi veya firma bu kaçağın tamiri konusunda kaçağın bulunduğu noktaya göre hareket etmektedir. Kaçak açık bir noktadaki boruda ise bu nokta kapatılmaya çalışılır. Kapatılması mümkün değilse boru değiştirilir. Bunun yanında kaçak kombi, kalorifer tesisatı gibi noktalarda ise bu durumda tesisatın veya kombinin içerisine kimyasal bir karışım hazırlanarak su ile birlikte verilir. Bu kimyasal bulduğu tüm boşluk kısımları dolduracağı için kaçak olan kısımda bu kimyasal ile kapatılmış olacaktır. Böylece binalardaki nemlenmeye bağlı olarak oluşan deformasyonun önüne geçilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara